Yılın En İddialı Animasyonu: The Mitchells vs. The Machines

Cansu Adak, yazdı…

The Mitchells vs. The Machines ya da Türkçeye çevrilen adıyla Ailem Robotlara Karşı… Sony Pictures Animation tarafından üretilen filmin gösterim tarihi daha önce birkaç kez coronavirüs nedeniyle ertelenmişti. Başlangıçta “Connected” adıyla vizyona girmesi planlanan film, 30 Nisan 2021’de Netflix’te, “The Mitchells vs. The Machines” adıyla izleyiciyle buluştu.

Bilim kurgu ve komediyi ustalıkla harmanlayan filmin yönetmen koltuğunda, Esrarengiz Kasaba (Gravity Falls) ile adından söz ettiren Michael “Mike” Rianda oturuyor. Filmin senaryosu ise; Mike Rianda ve Jeff Rowe’a ait. Filmin yapımcılığını üstlenen Phil Lord ve Christopher Miller’ın yanı sıra; filmi son derece yaratıcı ve güçlü bir teknik ekibin sırtladığı görülüyor. Bununla birlikte; izleyiciye film boyunca tanıdık sesler eşlik ediyor. Karakterlere sesiyle hayat veren isimler arasında, Akademi ödüllü oyuncu Olivia Colman bulunuyor. Colman’ın yanı sıra; seslendirme kadrosunda, Abbi Jacobson, Danny McBride, Maya Rudolph gibi isimler yer alıyor.

Film renkli ve keyifli hikayesiyle dikkatleri üzerinde çekmeyi başarıyor. Hem konusu hem de animasyon tarzıyla izleyici ekrana bağlıyor. The Mitchells vs. The Machines, aslında birden fazla konuya odaklanıyor. İzleyici, bir baba – kızın yıllar içinde birbirlerinden koptuğu bir aile ilişkisine tanık oluyor. Bu kopuşun nedeninin kuşak farkı ve teknoloji olduğu film boyunca sıkça vurgulanıyor. Aile üyeleri arasındaki anlaşmazlıklara filmin ilk çeyreğinde hemen her sahnede yer veriliyor.

Filmin ele aldığı bir diğer konu ise yapay zeka ve robotlar… Birçok tartışmaya ve sayısız filme konu olan, “Robotlar dünyayı ele geçirirse neler olur?” sorusuna; The Mitchells vs. The Machines kendine özgü nahif ve mizahi diliyle yanıt veriyor. Film aynı zamanda son dönemlerde sosyal medya bağlamında sıkça tartışılan görünürlük kaygısı ve sanal kimlikler üzerine de birkaç söz söylüyor.

Köpek Mi Domuz Mu Yoksa Somun Ekmek Mi?

Gelelim filmin detaylarına… Filmin ana karakterlerinden biri olan Katie Mitchell’ın sınırlı teknolojik imkanlarıyla yaptığı filmler YouTube kanalında beğeniyle izleniyor. Ancak Katie, yeteneğiyle babasının ilgisini çekmeyi bir türlü başaramıyor. Bu durum  Katie’yi babasından git gide uzaklaştırıyor. Küçük tartışmalar büyük problemlere dönüşüyor.

Bu sırada sinema tutkunu Katie’nin ülkenin en prestijli sinema okullarından birine yaptığı başvuru kabul ediliyor. Evden ayrılacağı tarih yaklaştıkça kızını kaybedeceği korkusuna kapılan Rick Mitchell, ilişkilerini düzeltmek için kolları sıvıyor. Katie’nin uçak biletini iptal ediyor ve kızının yeni hayatına uzanan yolculuğa birlikte çıkmaları gerektiğine karar veriyor. Birkaç saat süreceği düşünülen okul yolculuğu, sıradışı bir maceraya dönüşüyor. Çünkü yaratıcısı tarafından bir kenara itilen yapay zeka Pal, insanlardan intikam almaya karar veriyor ve robotlar dünyayı istila ediyor.

Filmin ikinci yarısında ise hiç düşmeyen bir tempo izleyiciyi bekliyor. İzleyici kendini  Katie, Aaron, tornavida tutkunu babaları, çocuklarına zarar geleceğini anlayınca ninjaya dönüşen anneleri ve köpek mi domuz mu yoksa somun ekmek mi olduğuna bir türlü karar verilemeyen Monchi’nin dünyayı kurtarmak için verdiği savaşın ortasında buluyor. Üstelik oyuncaklar ve hatta beyaz eşyalar bu savaşa dahil oluyor.

The Mitchells vs. The Machines yılın en iddialı yapımları arasında görülüyor. Bana soracak olursanız beklentilere fazlasıyla karşılık veriyor. Yaklaşık iki saat süren bu keyifli macera pandeminin omuzlarımıza bıraktığı ağır yükü, bir süreliğine de olsa hafifletiyor. Film, IMDB kullanıcılarının da beğenisini kazanmış gibi görünüyor. Yaklaşık 44 bin IMDB kullanıcısı tarafından oylanan filmin puanı 7,8… The Mitchells vs. The Machines renkli karakterleri, samimi anlatım tarzı, kendine özgü mizahı ve teknik başarısıyla bir süre daha gündemde kalacak gibi görünüyor.

(Visited 159 times, 1 visits today)

Leave A Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir