Depremin Tanıkları Anlatıyor: Gazeteci Mehmet Kızmaz

Adıyaman, Elbistan, Kahramanmaraş bölgelerinde bulunan Gazeteci Mehmet Kızmaz gönüllü olarak da destek olduğu deprem bölgeleriyle ilgili gözlemlerini şu şekilde anlatıyor;

“Saatlerce lavabo aradığımız oldu”

“Öncelikle şunu söylemeliyim ki durumu kelimelerle anlatmak, aktarmak imkansız. Kelimeler kifayetsiz kalıyor. Bu noktada yayında ne konuşsak eksik kalır. Depremin 3. Günü Elbistan’a gittim. Aynı aileden aynı soyadından 20, 30 kişinin bir anda yok olması. Çok vahim ve oldukça zor. O apartmanlar nasıl ayakta kalmış, insanın aklı almıyor. İpince demirler kullanılmış. Öncesinde bu kontrollerin yapılmaması ya da yapılıp bir şekilde rantsal işler yapılması bu bölgeleri enkaz kent haline getirmiş. Bundan dolayı bu görüntüler var. İkinci deprem ile de her yer yıkılmış. Hijyen çok büyük sıkıntı. Saatlerce lavabo aradığımız oldu. Her yerde çadır problemi vardı. Lavaboların olmaması büyük sorundu. Cemaat ve tarikatlar kendi propagandalarını yapıyorlardı. Bizler için zor durumlar oldu. Orada yaşananların aktarılması istenmiyor. Bağımsız STK’ların varlığını göremedim. Bölgede en çok vatandaştan “Biz bu ülkenin vatandaşı değil miyiz” isyanını duydum.

Her yerden yardımlar geliyordu, cemaatler kendi malzemeleriymiş gibi kullanıp gönüllü çekmeye çalışıyordu. Ekipler arasında koordinasyon sıkıntısı var. Tarım alanlarına binalar yapılmış bu bir cinayet, örneğin; Kahramanmaraş’ta Ebrar siteleri adı verilen apartmanlar 11 bloktan oluşuyor. Yapımına 1999’da başlanıyor. 2011’de sonuncu blok bitiyor ve blokların 10’u da çökmüş.

YoldaTV instagram sayfasında yapmış olduğumuz canlı yayını buradan izleyebilirsiniz.

Instagram: https://www.instagram.com/reel/CoxGBYqqEhV/

Fotoğraf: Gazeteci Mehmet Kızmaz’a aittir.