Depremin Tanıkları Anlatıyor: Gazeteci Umut Koşan

Gazeteci Aktivist Umut Koşan ile deprem bölgesindeki özel gereksinimli bireyler hakkında konuştuk. Kendisi de özel gereksinimli bir birey olduğu için toplumda fazlaca ötekileştiriliyor, mesleğini çok severek yapmak istese bile. Bu süreçte de kendi gibi olan bireylerin ‘nerede’ olduğunun sorgusuna düştüğü için birçok yerde kapıların yüzüne kapandığını söyledi.

Şu an deprem bölgesinde birçok kayıp özel gereksinimli birey ve yaşlı bakım merkezlerinde kalan bireyler var.

Net bir verinin olmadığını ve birçoğunun kayıp olduğunu belirtti, Umut..Dünyanın her yerinde her koşulda en çok yaralanan yine kadınlar, çocuklar, hayvanlar, yaşlılar ve özel gereksinimli bireyler oluyor.

Koşan, şunları aktardı.

“Bölgedeki yaşlı bakımevlerindekiler dezavantajlı bireyler nerede” Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, kendisine bağlı kurumlardan hizmet alan yaşlı ve engellilere ilişkin ilk sayıları 15 Şubat günü resmi Instagram sayfasında yayımladı. Bilgilendirmede, “deprem nedeniyle kuruluşlardan nakli yapılan 533 yaşlı, 1088 engelli kuruluş dışından bakıma alınan 186 yaşlı, 273 engelli vatandaşımız bulunmaktadır” denildi.

16 Şubat’ta ise Bakanlık, nakil edilen yaşlı ve engelli sayılarını güncelleyip, çadırlarda kalan bakıma ihtiyacı olan yaşlı ve engelliler dahil farklı illerdeki kurumlara nakil ettirildiğini açıkladı. Buna göre; deprem bölgesinden 16 Şubat itibarıyla kuruluşlarda hizmet alan 533 yaşlı 1089 engelli ve çadırlarda kalan bakıma ihtiyacı olan 187 yaşlı ile 301 engelli bireyin farkı illerdeki bakanlığa ait kurumlara nakil edildiği belirtildi.

“Engellilerimiz kayıp” ”Hiçbir veri yok” sayılar bölgedeki bakım evlerine göre eksik.

Yaptığımız canlı yayını Instagram YoldaTV sayfasından izleyebilirsiniz.

Instagram: https://www.instagram.com/reel/Co5Sqk4qIhh/

Fotoğraf: Gazeteci Mehmet Kızmaz’a aittir.