Göçmenin bir hikayesi var-mış

Sait Faik’in “Balıkçısını Bulan Olta” öyküsünde vurguladığı gibi “Yazı yazmam için bana çiçek, kuş hürriyeti değil, içimdeki aşkın, deliliğin, oturmaz düşüncenin hürriyeti lazım.”

29 Nisan 2022 tarihinden beri Londra’da yaşayan kendine yeni bir hayat inşa etmiş kişilerle yaptığım söyleşi dizisi https://bianet.org/yazar/rafsan-yagmur-celik?sec=bianet haber sitesinde yayınlanıyordu.

Bundan sonra bu yarına bir hafıza ve bellek bırakacak bu seriyi YoldaTV.com üzerinden yayınlayacağım. Bu serinin nihai hedefi İngiltere harici başka ülkelerde de yaşayan göçmenlere yer vermek, Türkiye’de iç göç atlasını da ortaya çıkarmak ve İngiltere’de yaşayan diğer ırktan insanlarında göç hikayelerine yer vermek.

Göç, üç harf olsa da içerisinde yüzyıllardır biriktirdiği hikayeler saklı. Biz de bu birikime başka bir açıdan bakmak için yola çıktık, yazdık, çizdik, çektik ve sanatla hayat bulmasını istedik.

Tek bir dünyada hepimizin bambaşka hayatlar yaşadığı hikayelere sanatla ses vermek, görünür kılabilmek çok işe yarar geliyor.

Ne diyorduk; hayat büyük bir senaryo ve nedenli nedensiz her gün yeni hikayeler yazdırıyor..