Londra’ya göç eden Berna Mert: Hayatım değişti

“İnsanların kendi haklarını sonuna kadar savunması, değerlerine sahip çıkması, basit ama mutlu hayatlar yaşaması ve yaşlıların sosyal hayatta çok aktif olması. En şaşırdığım olaylar olarak sayabilirim.”

Mutluluk bir varış değil, bir yolculuktur. Pek çokları mutluluğu insandan daha yüksekte ararlar, bazıları daha alçakta. Oysa mutluluk insanın boyu hizasındadır, diyor Murathan Mungan..

Bu haftanın göç hikayeleri serisinin kahramanı Berna’da deneyimlerinden eklemek istediklerin nelerdir, diye sorduğumda; nerede olursan ol mutlu olabilmenin önemli olduğunun altını çiziyor.

Sahi, mutluluk aranan bir şey miydi diye geçiriyorum, içimden.. Ve başlıyoruz..

İki senedir Türkiye’ye gitmeyen, Berna’nın yolculuğu üniversite eğitiminin bitmesinden sonra AUpair olarak İngiltere’ye gelmesi ile başlıyor.

“Arada kalmak nedir?” diye sorduğumda ise kendi ailesinden gelen göç hikayesini anlatıyor. Bulgaristan göçmeni bir ailenin çocuğu olduğunu Bursa’da doğup büyüse de ne Bursa’nın yerlisi olduklarını ne de Bulgar olduklarını belirtiyor.

“Bursa’da da okulda arkadaşlarım aa Bulgar göçmeni misiniz, derdi. Burada da Bursalıyım dediğimde Bulgar göçmeni misin diye soruluyordu. İnsanların bu sorularının nedeni tarihi bilmemek..” diye ekliyor.

Bu soruların ardında bir öteki oluşturma, “Biz ve onlar” bakış açısı yatıyor, aslında..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir